Salı, Nisan 23, 2024
28.4 C
Hassa

“Derviş pirincinde” hasat heyecanı başladı

Hatay’ın Suriye sınırına yakın bölgede, volkanik arazide doğal kaynak sularıyla yetiştirilen, rengi, aroması, lezzetiyle dikkati çeken “derviş pirinci” için üreticiler hasat telaşında.

Hatay’ın Hassa ilçesinde, Suriye sınırı boyunca uzanan volkanik araziler üzerinde doğal kaynak sularıyla yetiştirilen derviş pirincinin ekim alanı bu sezon yağışın bol olması sayesinde 600 dekardan 2 bin dekara çıktı.

Şu günlerde doğal kaynak sularıyla yetiştirilen, rengi, aroması, lezzetiyle dikkati çeken “derviş pirinci” için üreticiler hasat telaşında.

Sabah erken saatlerde tarlalarına giden çiftçiler, binbir emekle pirinç hasadı yapıyor. Tarlada bir kenara toplanan çeltikler daha sonra biçerdöver veya traktöre takılan patos yardımıyla sapından ayrılıp tane haline getiriliyor.

Kuruması için yaklaşık bir hafta süreyle uygun bir araziye serilen çeltikler sık sık karıştırılıyor. Ürün, tamamen kuruduktan sonra çeltik fabrikalarında tüketime hazır hale getiriliyor.

“Türkiye’de Sadece Hassa’da Yetiştiriliyor”

Derviş pirinci, Türkiye’de sadece Hassa ilçesinin Suriye sınırı boyunca uzanan bereketli volkanik arazi üzerinde yetiştiriliyor. Derviş pirincinin bölgede yıllardan beri üretimi yapılıyor.

Bu pirinci diğer pirinçlerden ayıran en büyük özelliği, tanelerinin kırmızımsı renkte olmasıdır. Diğerleri gibi berrak beyaz değildir. Aynı şekilde kendine özgü bir tadı da var. Pirinç volkanik arazide taşların arasında üretiliyor, volkanik araziden çıkan doğal kaynak suyuyla sulanıyor. Derviş pirinci başka bir yerde üretilmiyor. Ürün insan gücüyle ekilip toplanıyor. Makine kullanılmadığından emek çok büyük.

 

“Çok Meşakkatli ve Yorucu Bir İş”

Derviş pirincinin şeker oranının diğer pirinçlerdekinin yaklaşık yarısı kadar. Volkanik arazideki pirinçleri orakla biçildikten sonra sererek kurutuluyor.

Çok meşakkatli ve yorucu olan olan derviş pirinci çeltik yetiştiriciliği tamamen doğal yöntemlerle yetiştiriliyor. Derviş pirinci, buğdayın ardından aynı tarlaya ikinci ürün olarak ekiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...