Salı, Nisan 23, 2024
26.7 C
Hassa

Göçer Yörüklerin Yufka Mesaisi

Hatay’da Suriye sınırında hayvancılıkla uğraşan konar göçer yörükler, imece usulü yufka ekmek yapma geleneğini sürdürüyor. Yörük kadınları, keyifle yaptıkları yufka ekmek geleneğini gelecek nesile aktararak devam ettireceklerini söylüyor.

Kış mevsimini Hassa ilçesi Afrin sınır bölgesinde geçirip, hayvancılıkla hayatlarını idame ettirmeye çalışan Hataylı yörükler, yıllardır süregelen yufka ekmeği kültürünü de devam ettiriyor. Elektrik ve sosyal hayatın olmadığı bir ortamda yerleşik hayattan uzak bir yaşam süren konar göçer yörükler, çadır hayatının yanında gelir kaynakları olan küçükbaş hayvanları ile bütünleşerek, geleneksel kültürlerini de yaşatıyor. Kulakların kuzu sesleriyle yankılandığı kışlaklarda, kısıtlı imkanlara rağmen sağlıklı ve mutlu bir yaşam süren yörükler, birçok ihtiyacını işbirliği yaparak gerçekleştiriyor.

Yörükler, tatlı bir telaş ile imece usulüyle odun ve tezek ateşinde pişirdikleri yufka ekmeklerle ihtiyaçlarını gideriyor. Ustalık ve incelikle sacda pişen yufkalar, her türlü lezzetin yanında beğenilerek tüketiliyor. Yaşadıkları ortamda ekmek alacakları fırın veya bakkal gibi imkanları olmayan yörük kadınları, ekmekleri tükenen komşuları için bir araya gelerek, sosyal mesafe ve maskeye de dikkat edip, imece usulü yufka ekmek pişiriyorlar.

Bazı kadınlar hamur açarken, bazıları ise ustalık ve incelik gerektiren yufkayı sacın üzerinde pişiriyor. Bazı kadınlar ise tarlalardan topladıkları doğal otlarla börek yapıp, lahana ile sarma sararak ekmek yapanlara yardımcı oluyor.

Okullarına uzaktan eğitimle devam eden küçük yörük kız çocukları ise annelerinin yanında hamur açmayı öğrenerek, yörük kültürünün devamını sağlıyorlar. Çocuklar, ödül olarak da annelerinin tereyağı ile yağladıkları sıcak yufka ekmeğinin içerisine tulum peyniri koyarak yaptıkları sıkmaları büyük bir iştahla yiyorlar.Yörük kadınları, keyifle yaptıkları yufka ekmek geleneğini gelecek nesile aktararak devam ettireceklerini söylüyor.

Star Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...