Cuma, Eylül 29, 2023
25.4 C
Hassa

Hassa’da asırlık ‘Teleme’ geleneği devam ediyor

Hatay’ın Hassa ilçesinde, evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki yaylalarda küçükbaş hayvanlarını otlatan çobanlar, dedelerinden ve babalarından devraldıkları teleme geleneğini sürdürüyor. Teleme, incirlerin sütü ile keçilerden sağdıkları sütü mayalayarak 5-10 saniyede elde edilen yoğurda verilen isim.

İlçedeki yaylalarda küçükbaş hayvan otlatan çobanlar, incir sütü ile keçi sütünü mayalayarak elde ettikleri teleme yoğurdunu tüketerek, geleneklerini yaşatıyor. Çobanlar, incir mevsiminde meralarda otlattıkları hayvanları su kenarındaki ağaçlık alanlara getirip, otlatıyorlar. Ağaç gölgelerinde bir araya gelen çobanlar, odun ateşinde demledikleri çayları yudumlayarak günün yorgunluğunu atıyor. Evlerinden kilometrelerce uzaktaki çobanlar, topladıkları incirlerin sütü ile keçilerden sağdıkları sütü mayalayarak 5-10 saniyede teleme adı verilen yoğurt üretiyor. Çobanlar, evden getirdikleri bazlama ekmeğiyle bu yoğurdu tüketiyor.

İncir Zamanı Evimizden Erzak Almayız

DHA muhabirine konuşan çoban Enes Sarı, bölgesinde incir ağacı bulunmayan çobanların ise daha önceden buldukları incir sütünü bir beze damlatıp kurutarak stok yaptığını söyledi. Sarı, “İncir zamanı geldiğinde koyun ve keçileri otlatmaya çıktığımız zaman evden erzak almayız. Öğle yemeğimizi keçi sütünden ve incirden mayalayarak yaptığımız teleme ile yaparız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...