Salı, Aralık 5, 2023
11.2 C
Hassa

Hassa’da Kav Mantarı Geleneği Sürdürülüyor

Hatay’ın Hassa ilçesinde kav mantarı ile ateş yakma kültürü yaşatılıyor. Çobanların dağlardan topladıkları mantarlar, köylerde deneyimli yaşlılar tarafından kava dönüştürülüyor. Hazırlanan kavlar ateş yakmak için kullanılıyor.

Yaşlanmış meşe ve gürgen ağaçlarının gövdelerinde bulunan kav mantarları, çakmağın bulunmadığı dönemlerde ateş yakmak için kullanılıyordu. Bu yöntem, bir kültür olarak Hatay’ın Hassa ilçesinde devam ettiriliyor.

Genç kuşak çobanlar, dağlardaki gezintileri esnasında kav mantarı topluyor. Mantar bir dizi işlemden geçirilip kav haline getiriliyor.

 

Köydeki yaşlılar da bu kav mantarlarını bir dizi işlemden geçiriyor. Küfleri ayıklanan ve külle kaynatılan mantarlar, kurutulduktan sonra kav haline geliyor.

Geçmiş dönemlerde oldukça önemli bir ihtiyaç malzemesi olan kavlar, şimdilerde nostaljik bir hediye olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...