Perşembe, Eylül 28, 2023
20.7 C
Hassa

Hassa’da zeytin hasadı devam ediyor

Türk mutfağının ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin, aynı zamanda en sağlıklı besinlerden biri. Tadı ve kokusuyla eşsiz yemeklere imza atan hem faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz zeytinyağı ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi zeytin.

Hassa’da zeytin hasadı devam ediyor. Bölgemizde Aktepe merkez olmak üzere yaklaşık 20 bin ton civarında zeytin toplanıyor. Zeytin bahçelerinde olgunlaşan zeytinler dalından toplanarak çuvallanıp işlenmek ve pazarlara sunulmak üzere tüccarlara getiriliyor. Ya da direkt yağ yapılmak üzere üreticiler tarafından Zeytinyağı fabrikalarına götürülüyor.

Açık pazarlara satılmak üzere alınan zeytinler büyüklüğüne göre makinadan geçirilip Sele, kırma, dilimli, salamura, biberli gibi çeşitli isimler altında işlendikten sonra pazarlara gönderiliyor. Bir kısmı da işlenip pazarlara sunulmak üzere yine Bursa’daki zeytin fabrikalarına gönderiliyor. Makinanın en ufak kısmında kalan zeytinler ise zeytinyağı yapılarak yine iç pazarda satışa sunuluyor.

Fotoğraflar : Mustafa Gül

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...