Salı, Nisan 23, 2024
29 C
Hassa

Hatay’da ‘Merrah’ Geleneği


Suriye –Kırıkhan sınır köylerinde yüzyıllardır devam eden merrah kültürü birkaç köyde genç kuşak çobanlar tarafından günümüzde de yaşatılıyor.

Çobanların en büyük yardımcısı ve koyunların önderi olan bu koyunlar, özenle eğitilerek, sürünün eşeğine bağlı hale getiriliyor. Çobanlar merrah olacak kuzuları, annelerinin ve babalarının cinsine göre doğumdan itibaren seçerek, bunları birer evlat gibi özenle besleniyor. Torbalarında taşıdıkları, arpa ve mısırla yemliyorlar. Bunları eşekle yaşamaya alıştırıyorlar. Adeta eşekle özdeşleşiyorlar. Koyun sürüsü de bunlara alışıyor. Çoban eşeğe, eşek merraha, merrah ta koyunlara başlı bir şekilde zincirleme olarak çobanlık mesleği zevkli bir şekilde devam ediyor.

Kırıkhan Mecco Mahallesinde çobanlık yapan Mehmet Erden, merrahın özelliklerini şöyle anlatıyor.

Koyunlarımız için bizim için en değerli olan merrahlarımızdır. Bu merrahlar, sadece kendi eşeğini bilir, kendi çobanını bilir. Çoban olsun olmasın fark etmez. Kendi eşeğini tanırlar, eşeğini bırakmazlar.

Her kuzudan merrah olmaz. Her koyunun kuzusu da merrah olmaz. Annelerinden seçiyoruz, babalarından seçiyoruz. Çanlarını kendilerine göre ayarlıyoruz, boynuzlarını kesiyoruz. İğdişliyoruz. Bize, koyunlarımıza uyum sağlıyorlar. Arkadaşımız dostumuz gibi yaşayıp gidiyoruz bunlarla dedi.

Haber Fotoğraf : Mustafa Gül

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...