Çarşamba, Ekim 4, 2023
21.5 C
Hassa

Hatay’daki leçelik alan jeopark ilan edilsin

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç ve öğretim üyeleri tarafından Hassa’nın doğusundan başlayarak Kırıkhan’ın kuzeybatısına kadar alanı kaplayan leçelik alanda ve lav tüpü mağaralarında 7 yıldır sürdürülen çalışmalar neticelerini vermeye başladı.

Aydınlık Gazetesinden Hüseyin Güler’in haberine göre;

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN)’nin kırmızı listesinde hassas olarak listelenen uzun ayaklı yarasa, Mehely’in Nalburunlu yarasası ve uzun kanatlı yarasa ve Blasius nalburunlu yarasası ile leçelik alanda yayılış gösteren yarasa türlerinin sayısı dört oldu.

Ekosistem Korunacak

Çalışmalar konusunda açıklama yapan Abdullah Öğünç “Hassa’nın doğusundaki Yarımak Tepe’den çıkan lavların soğuyup katılaşarak oluşturduğu leçelik alan, volkanik yapısı ve içerdiği lav tüpü mağaraları, hornitoslar, halat şekilli lav akma oluşumları gibi eşsiz jeomorfolojik ve jeolojik zenginlikler sunmaktadır. Leçelik alanın korunması ve sürdürülebilir nitelikli eko turizm amacıyla değerlendirilmesi hem yöresel ekonomiye katkı sağlayacak hem de leçelik alan ekosisteminin korunmasını sağlayacaktır. Böylece koruma altında olması gereken yarasa türleri, Çizgili Sırtlan, Kayalık Gerbili ve Uzun Kulaklı Çöl Kirpisi gibi Türkiye’de belirli yerlerden yayılışı tespit edilen canlı türlerinin yaşam alanlarının korunması da sağlanacaktır.”

Amik Ovası’nda Tarım Temiz Suyla Yapılacak

Öğünç, su sızdırma potansiyeli yüksek olan leçelik alanda yer yer lav akmaları ile oluşan çukurlarda göllerin meydana geldiğini de belirterek, “İlimizdeki tescilli sulak alanlardan biri olan Haydarlar Gölü de bu oluşumlardandır. İlkbaharda üzerindeki beyaz çiçeklerle benzersiz manzarası olan göl, Hassa Belediyesi ve DSİ çalışmalarıyla artık yazın da susuz kalmayacak ve ekosisteme ve çevre tarımına önemli katkılar yapacaktır. Leçelik alanın korunması, Amanos dağlarından inen tertemiz suların yeraltına sağlıklı inmesini de sağlayacaktır. Böylece ovada, tarım daha temiz sularla yapılabilecektir” diye konuştu.

Öğünç, yöre halkının kışın hayvancılık faaliyetlerini yürüttüğü, yakın çevresinde zengin bağcılık ve zeytincilik faaliyetlerinin yapıldığı alanın korunması için jeopark ilan edilmesi çağrısı yaptı. Öğünç şöyle konuştu: “Leçelik alanın ulaşım ağına yakınlığı, yerkabuğunun oluşum ve gelişimine yönelik bilgiler barındırması, eğitsel yönü, aktif bir şekilde geleneksel hayvancılık faaliyetlerinin yapılması, ekosistem özellikleri gibi UNESCO tarafından jeopark ilan edilmesi için gerekli koşulları taşımaktadır. Jeopark ilan edilmesi ile bu jeolojik oluşumun, ekosistemin ve zengin su kaynağının gelecek nesillere aktarılması daha kolay olacaktır.”

Aydınlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...