Salı, Nisan 23, 2024
26.7 C
Hassa

Hatay’ın meşhur tepsi kebabı ile trüf mantarından oluşan tabağın porsiyonu 90 euro

UNESCO tarafından ‘gastronomi şehirler ağı’na dahil edilen Hatay, İtalya’da 91’incisi düzenlenen Beyaz Trüf Mantarı Festivali’ne davet edildi. Hatay’a özgü tepsi kebabı, trüf mantarı ile birleşirken, dudak uçuklatan fiyatlara ulaştı. Trüf mantarlı tepsi kebabının porsiyonu 90 euro’dan (yaklaşık bin lira) satıldı.

İtalya’nın Alba şehrinde 91’incisi düzenlenen ‘Beyaz Trüf Mantarı Festivali’ne bu yıl Türkiye’den Hatay davet edildi. Hatay’ın meşhur tepsi kebabı beyaz trüf mantarı ile birleşerek değerine değer kattı.

46 farklı ülkeden delegelerin katıldığı festivalde trüf mantarlı tepsi kebabı yoğun ilgi gördü. Toprağın en az 5 santimetre altında bulunan trüf mantarının kilosu 6 bin euro’dan satılıyor.

UNESCO Hatay Gastronomi Evi kurucularından ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Nazan Savaş tepsi kebabının trüf mantarı ile birlikte uluslararası düzeyde tanıtılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Nazan Savaş, “Hatay UNESCO Gastronomi alanında gastronomi şehri. UNESCO’nun yaptığı faaliyetler, tanıtım adına bizim için fırsat oluyor. İtalya’nın Alba şehrinde yapılan bu festivale davet gelince onure olduk. Çünkü uzun yıllardan beri yapılan bir festival ve bizim için paha biçilmez olan tepsi kebabını yine oranın paha biçilmez olan mantarı ile bir araya getirecek, uluslararası düzeyde tanıtacaktık” dedi.

“ZIRHLI ŞOV YAPILDI”

“Orada zırhla şov yapılması, farklı bir kültürel yemeğin ortaya koyulması ve 46 değişik kültürün bunu tatması bizim için çok büyük bir fırsat oldu” diyen Savaş, “Tabii Türkiye’de şu anda bu kadar pahalı bir mantarın tüketilmesi zor. Pahalı olan şeyin de merakı biraz fazla oluyor. Tepsi kebabımız daha da dudak uçuklatacak fiyatlara ulaştı trüf mantarı sayesinde” diye konuştu.

“PORSİYONLAR 90 EURO’DAN SATILDI”

UNESCO Hatay Gastronomi Evi Müdürü İpek Aslan ise trüf mantarlı tepsi kebabının çok beğenildiğini ve porsiyonunun 90 euro’dan satıldığını belirterek, “Bizler Alba’ya Hatay’ı temsil etmek üzere gönderildik. Bu karar bizi heyecanlandırdı, ne yapacağımızı neler ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Hatay’ın olmazsa olmaz tepsi kebabını orada sunmayı kararlaştırdık. Tabii projenin bir amacı vardı. Alba, dünyada beyaz trüf mantarı üreticiliği ile liderliği götürüyordu. Konsept olarak davet ettikleri şehirlerin yöresel yemeğinin beyaz trüf mantarı ile yorumlanmasını istiyorlardı” dedi.

“6 BİN EURO’LUK MANTARI KAVANOZDA SERGİLİYORLAR”

“Önce acaba nasıl olacak diye tedirgin olurken, oraya gittiğimizde trüf mantarlı tepsi kebabı inanılmaz beğenildi” diyen Aslan, “Normalde tepsi kebabı 40 euro iken trüf mantarlı isteyenler için 50 euro daha ekleniyordu. Diğer ülkelerde normalde üç kişi isterken, tepsi kebabını altı kişi istedi. Kilosu 6 bin euro olan trüf mantarını cam kavanozlarda sergiliyorlar. Tabii tepsi kebabına da inanılmaz değer kattı” diye konuştu.

“BEYAZ TRÜF PİŞİRİLMİYOR”

UNESCO Hatay Gastronomi Evi Mutfak Şefi Süleyman Demirel ise trüf mantarını fırından çıkardıkları tepsi kebabının üzerine rendeleyerek servis ettiklerini belirterek, “Beyaz trüf mantarı ile ilk defa karşılaştım. Kokusu çok ağır çürük sarımsak gibi, tadı ise sarımsak ve krema gibi. 46 farklı ülkeden delegeler oradaydı. Biz buradan özel bıçağımız zırhı götürerek izleyenlere küçük bir şov yaptık. Beyaz trüf pişirilmiyor, özel bir rendesi bulunuyor. Yıkanıp, daha sonra ısısı korunan yemeğin üzerine rendelenerek kendini bırakıyor, aroma ve lezzetini yemeğe geçiriyor. Biz de tepsi kebabımız fırından çıkar çıkmaz üzerine rendeledik ve servis ettik” dedi.

 NTV 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...