Pazar, Ekim 1, 2023
18.4 C
Hassa

Müslümanların Anadolu’da bulanan ilk ibadethanesi ‘Habib-i Neccar Cami’

Diyanetin yaptığı Covid-19 tedbirleri kapsamında bu yıl camilerde teravih namazı kılınmayacak açıklmasından sonra Habib-i Neccar Camisi de Ramazanı buruk geçiriyor. 

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde bulunan Anadolu‘nun ilk camisi ünvanını taşıyan Habib-i Neccar camisi de Ramazanı Coivd 19 tedbirleri kapsamında mahzun geçiren camilerimizden birisi.

Müslümanların Anadolu’da bulanan ilk ibadethanesi “Habib-i Neccar Camii”

Habib-i Neccar Cami, 1853 yılındaki büyük depremde yerle bir olunca, 1857 yılında bugünkü haliyle inşa edilmiş. Caminin kuzeydoğu köşesinde, avlu girişinde Hz. İsa’nın havarilerinden Yunus ve Yahya’nın (Yuhanna ve Pavlus) kabirleri yer alıyor.

Habib-i Neccar Camii Anadolu’da inşa edilen Müslümanların ilk ibadethanesi olması özelliğini taşıyor. Hatay’ın en önemli dini mekânlarından biri olan cami son şeklini Osmanlı döneminde almış. Habib-i Neccar Camii, Hz.İsa’nın havarileri olan Yahya ve Yunus’a ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalının adını taşıyor. Bu olay Kur’an-ı Kerim’de Yasin suresinde geçmektedir.

Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ”Habibi Neccar hazretleri inancı uğrunda canını feda etmiş bir Allah dostudur. Haçlılar, burayı aldıklarında kiliseye çevirdiler. Daha sonra Müslümanlar ele geçirdiğinde cami oldu. 1268 tarihinden bu yana da hep cami olarak devam etmiştir. Ve asırlardır Habibi Neccar ismi İslam’ın birliğini beraberliğini temsil edildiği bir cami olmuştur.” dedi.

Hatay’ın en çok ziyaret edilen dini mekânlarından biri olan Habib-i Neccar Camiine yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.

Teravih Namazı Evde Kılınabilir

Ramazan ayının Oruç ile birlikte bir diğer ibadeti olan Teravih Namazı, Covid-19 tedbirleri kapsamında bu yıl camilerde kılınmayacak. Vatandaşlar ise bu durumda Teravih namazının evde tek başına kılınıp kılınılmayacağını merak ediyor. Konu hakkında vatandaşlara bilgi veren Diyanet İşleri Başkanlığı vatandaşlardan kurallara riayet etmesini istedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Tahir Tural ise, ramazanda, apartman altında veya sitelerde sosyal ihtiyaçlar için yapılan alanlarda toplanılıp cemaatle teravih namazı kılınmasını uygun bulmadıklarını, bu durumun yeni tip Covid-19 ile mücadele açısından çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Hazreti Muhammed ve dört büyük halife döneminden beri Müslümanların, teravih namazını hem camiler hem de evlerde cemaatle veya tek başına kılmasına ilişkin uygulamaların olduğuna işaret eden Tahir Tural, şunları söyledi: “Koronavirüs salgını nedeniyle camilerde cemaatle namaz kılmak yasak olduğu için teravih namazını evlerde cemaatle veya tek başına kılmak caizdir. Dolayısıyla hane halkından imamlık yapabilecek birisi varsa cemaatle teravih namazını kılarlar. Eğer imamlık yapacak biri yoksa her biri ferdi olarak teravih namazını evde kılabilir. Bu durumda herhangi bir sakınca yoktur. Bazı kişiler, camilerde cemaatle teravih namazının eda edilmemesi nedeniyle tutulacak olan oruç ibadetinin de kabul olmadığına dair iddialarda bulunuyor. Bu iddia kesinlikle doğru değil, kabul edilmesi de mümkün değildir. Çünkü oruç ile teravih ibadetleri birbirinden farklıdır. Oruç, gündüz, teravih ise gece ibadetidir. Peygamber Efendimiz, ‘Kim ramazanın gündüzünü oruçla geçirir, gecesini de teravih namazı kılarak ihya eder, Cenabıhak katında verilecek ecir ile mükafata iman eder ve böyle de umarsa, onun geçmiş küçük günahları bağışlanır’ buyuruyor.”

Bütün alimlerin, teravih namazını, orucun değil ramazanın sünneti olarak kabul ettiğini dile getiren Tural, “Mazeretleri nedeniyle oruç tutamayan yaşlı, kalp hastası veya koronavirüs nedeniyle tedavi görenler, teravih namazı kılabilirler. Bu insanların teravih namazı kılmalarında da hiçbir sakınca yoktur. Çünkü teravih orucun değil, ramazan ayının sünnetidir.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...