Salı, Ekim 3, 2023
22.5 C
Hassa

Yaprağı Kendisinden Pahalı ‘Hassa Üzümü’

Üzüm üretimiyle adından söz ettiren Hatay’ın Hassa ilçesinde, bağlardan toplanan yapraklar fiyatıyla önemli gelir kapısı oluşturuyor.

Üzümün Kendisinden Çok Yaprağı İyi Para Ediyor

Yaklaşık 50 bin dekarlık alanda 8 çeşit üzüm yetiştirilen Hatay’ın Hassa ilçesinde, üzümün kendisi kadar yaprağı da büyük ilgi görüyor.

Türk yemek kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan sarmanın ana malzemelerinden üzüm yaprağı, bağlardan kadınlar tarafından titizlikle toplanıyor. Üzüm çiçeklerine ve bağ köklerine zarar vermemek için özenle toplanan yapraklar, daha sonra tuzlu suyla salamura yapılıyor.

Bir süre bekletildikten sonra salamura olarak satışa sunulan yapraklar, büyük talep görüyor.

Hassa Üzüm Yaprağında Şimdi Hasat Zamanı

Hatay’ın Hassa ilçesinde üzüm yaprağı hasadı yapılıyor. Bu zamanlarda Hassalı kadınları üzüm yaprağı toplama telaşı alıyor.

Bağlardan toplanan yapraklar, mutfaklarda yerini almak için uzun bir lezzet yolculuğuna çıkıyor. Yıl boyunca özenle ve emekle bakımları yapıldı.

Hatay’ın Hassa İlçesi üzüm üretimiyle öne çıkan bölgelerden. İl genelinde üzüm üretiminin %972si Hassa’da üretiliyor. Hassalı kadınlar bu günlerde üzüm yaprağı toplama telaşında.
Kadınlar, sabahın ilk ışıkları ile üzüm bağlarının yolunu tutuyorlar. Yaprakları tek tek dallarından koparıyorlar. Topladıkları yaprakları özenle çuvallara ve torbalarına itinayla koyuyorlar. Alım yerleri olan depolara getirilen taze yapraklar, yanmaması ve havalanması için yerlere seriliyor.

Deste haline getirilen yapraklar ,kadınların marifetli ellerinde kasalara itina ile diziliyor.
Küçük çocuklar da bu meşakkatli ve o kadarda ustalık isteyen bu işte annelerine yardımcı oluyorlar. Kasalara dizilen yapraklar, araçlara yüklenerek il içi ve il dışında pazarlanmak üzere yola çıkıyor. Yaprakların bir kısmı ise üzere bidonlara tuzlu su ile salamura yapılarak, satışa hazır hale getiriliyor.

Meyvesinden on kat daha pahalı satılan üzüm yaprağı üreticilerin yüzünü güldürüyor.
Bölgede üzüm yaprağı hasadı , bir aylık bir zaman içerisinde devam ediyor.

 

 

Haber & Fotoğraf : Mustafa Gül

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON BAŞLIKLAR

POPÜLER

Yazıyı Paylaş:

Abone Ol

Benzer Başlıklar
İlgili

Deprem sonrası Hassalılar hayata tutunmaya çalışıyor

Anadolu Ajansı'ndan Ömer Ürer ve Emre Ayvaz Hassa'da çiftçilerimizin...

Hassa’da Depremin İzleri

https://www.dailymotion.com/video/x8jhscx Hatay'ın Hassa ilçesindeki tarım arazileri, ormanlık alanlar ve yollarda...

250 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Start Verildi

Duyurusu yapılan 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında Hassa...

Doğa tutkunlarının yeni keşfi ‘Saklı Cennet Şarlağan Şelalesi’

https://www.facebook.com/watch/?v=1453407128511045 Amanosların terörden temizlenmesi, Türkiye’nin cennet köşelerini yeniden keşfedilmesini sağlıyor....

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yayla çayı mesaisi

https://www.facebook.com/musgul72/videos/774016833943265 Amanoslar'ın zirvesinde yayla çayı mesaisi Terörle mücadelede elde edilen başarı,...